Általánosan
Cím:
- Honti Múzeum, J. Rotarides u.13, 93601 ahy-Ipolyság
- Simonyi Lajos Galéria, Fő tér 1.sz., ahy-Ipolyság
Telefonszám: 036 7412365, 0911990383, e-mail: muzeum@sahy.sk, galéria: 036 6373 625
A múzeum és galéria vezetője: Mgr. Pálinkás Tibor
NYITVATARTÁS:
Galéria:
hétfő - péntek: 8.15 - 12.00 12.30 - 15.45 ó.
szombat, vasárnap: zárva
Múzeum:
hétf ő - péntek : 9.00 - 12.00 12.30 - 15.45 ó.
szombat: 9.00 - 12.00 ó.
vasárnap: zárva
Utolsó tárlatvezetés 15.30 ó.
9 főt meghaladó létszámú turistacsoportok számára lehetővé tesszük a nyitvatartási időn kívüli belépést is. Ennek feltétele a látogatási nap előtt legalább 3 nappal történő bejelentkezés.
Alapvető tudnivalók a Honti Múzeum állandó tárlatairól:
- Helytörténeti állandó tárlatHelytörténeti állandó tárlatunk az egykori Hont vármegye történetét mutatja be a középkortól a 20. századig, különös tekintettel a megye középsõ részére. Régiónk politikai, illetve kultúrtörténetérõl fõleg a kiállított portrék, illetve eredeti és másolt dokumentumok alapján alkothat képet magának a látogató. Kultúrtörténetünk gazdagságáról mesélnek a régió jeles szülötteinek (írók, költök, tudósok, politikusok) kiállított publikációi is. A tárlat érdekes kiegészítõi azok a kézi vágó-, és tûzfegyverek, melyeket a honti nemes családok 1902-ben a Honti Múzeum alapításakor ajándékoztak intézményünknek.
- Néprajzi állandó tárlat:Az egykori Hont vármegye déli és középsõ részének lakossága a múltban túlnyomó részben mezõgazdasági termelésbõl tartotta fenn magát. Néprajzi tárlatunk anyaga is elsõsorban ezt az életmódot dokumentálja, bemutatva a paraszti háztartás és parasztgazdaság jellemzõ berendezési tárgyait, használati-, és munkaeszközeit. Érdekes színfoltjai tárlatunknak a régió szlovák és magyar népviseletei. Az õseink által mûvelt kézmûvesmesterségeket a kovácsok, szûcsök, kalaposok, kövezõmesterek, cipészek, asztalosok, ácsok által használt munkaeszközök segítségével mutatjuk be. Régiónk egykoron gyakorolt temetkezési szokásait 19. század végi és 20. század eleji sírkövek segítségével ismertetjük.
- Ipolyságon a 19. században jelentõs zsidó kommunitás települt meg, jelentõsen hozzájárulva az egykori vármegyeközpont gazdasági fellendüléséhez. Ez az izraelita közösség a második világháború során tragikus körülmények között szinte teljesen kipusztult. Az õ emlékükre, rokonaik megrendelése alapján alkotta a múzeumudvarban található holokauszt- emlékmûvet Kutak Adrienn ipolysági keramikusmûvész. Az alkotáson az ipolysági gyûjtõtábor mûvészi megfogalmazása és az elhunytak névsora található. Az emlékmû szövege magyar, szlovák, angol és héber nyelven olvasható.
A Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galéria könyvtára
Az intézmény könyvtára a Honti Múzeum épületében működik, a J.ROTARIDES utca 13.szám alatt, tel.0367412365. Könyválománya kalendáriumokat és szakkönyveket tartalmaz , a 17. századtól kezdve 1924-ig. Megtaláhatók itt Hont vármegye közigazgatási, könyvalakban feldolgozott összeirásai is. A szakönyvtár 1992-ben alakult. Állománya tartalmaz 5908 brossúrát és folyóiratot, 3685 szakönyvet, többségében Hont régiójénak történelmi, általános történelmi, néprajzi, régészeti, művészettörténészeti, pedagógiai tárgykörel. Gyűjti a Honti régió főiskolásai évfolyami és dipolmamunkáit is.
A könyvek hozzáférhetősége:
A történelmi könyvtár: a nagyközönség csak a könyvtár olvasótermében tanulmányozhatja. Kikölcsönzés csak a Honti Múzeum és galéria Baráti Köre tagjainak-dijtalanul. Szakönyvek (kortárs szerzők): Hazai kikölcsönzés a nyilvánoságnak is - ingyenes
Történet:
Az intézmény 1902- ben vármegyei múzeumként jött létre. Megalapítását a Pongrácz Elemér által vezetett Hont Vármegyei Múzeum Egyesület kezdeményezte. A múzeum 1924- ben szűnt meg az első világháborút követő adminisztratív átrendezés következményeképpen. Utolsó kurátora neves sportolónk Szokolyi Alajos volt. Az intézmény 1992- ben alakult újjá. 1995- től két épületben működik.
Kiállítások:
A Honti Múzeumban helytörténeti és néprajzi állandó tárlat. A Simonyi Lajos Galériában képzőművészeti tárlatok.
Egyéb tevékenység:
Az intézmény folytat régészeti ásatásokat, társadalomtudományi előadásokat, és tanulmányutakat szervez.
Egyéb érdekességek:
Holokauszt emlékmű a Honti Múzeum udvarán, a 100 éves Hont Vármegyei Múzeum Egyesület és Pográcz Elemér emléktáblája a múzeum falán, Kutak Adrienn Viszonyok című köztéri plasztikája a Simonyi Lajos Galéria udvarán.
Látogatói csoportok számára vezetőt biztosítunk városnézéshez is. Az ára iskolai csoportok esetében megegyezik a múzeumi beléptidíj árával. Túristacsoportok esetén csoportonként 20 Euro.