Turisták részére
Egy nap Ipolyságon (városnéző túra – javaslat)
9.00 – Ipolysági Városi Hivatal épülete (Fő tér)
Egykori vármegyeház, klasszicista stílusú épület. A folyosón található Hont vármegye 18. századi címere, a homlokzaton Janko Král szlovák költő mellszobra. A Városi Hivatal épületében található a Simonyi Lajos Galéria.
9.30 – Simonyi Lajos Galéria ( az Ipolysági Városi Hivatal épületében)
A városi galéria ma Simonyi Lajos nevét viseli, mivel képei alkotják az intézmény alapgyűjteményét. A galériában található Simonyi Lajos emlékszoba és a festményeiből létrehozott állandó kiállítás, ezenkívül időszakos kiállítások.
10.30 – Bartók- téri zsinagóga (Menora Saag Centrum Artis)
A felújított neológus zsinagóga, amely egyben a status guo egyházközség egykori zsinagógája is volt, ma a kultúrát, és a művészetet szolgálja. Udvari falán 2002 – től évente megismétlődő eseményként, az Ipoly Menti Találkozások kultúrális fesztivál alkalmából egy- egy emléktábla kerül leleplezésre olyan személyiségek emlékére, akik városunkért a múltban átlagon felülit tettek. Az udvaron modern képzőművészeti állandó kiállítás is látható. Az épületben állandó tárlatként jeles felvidéki magyar személyiségek arcképcsarnoka található, de sor kerül benne időszakos kiállításokra is.
11.00 – Honti Múzeum (Bartók- tér)
A múzeumban a régió helytörténetét, valamint régészeti, és néprajzi emlékeit bemutató állandó kiállítások láthatók. Az udvaron holokauszt emlékmű, és történelmi mezőgazdasági gépek kiállítása található. A pincében hagyományos borászati eszközökkel találkozhat a látogató.
12.00 – 13.00 – Ebéd
Ipolyság több kitűnő étteremmel várja a turistákat.
13.00 – Kálvária
Az 1907-ben épített ipolysági kálvária olyan, a természetbe ágyazott művészettörténeti értéket is képvisel, amely a hely szellemét kiemelve közvetíti a szenvedés, és a fájdalom üzenetét. A keresztút egyes stációi Jézus Krisztus keresztúti szenvedését ábrázolják. A jeleneteket az ismert cég, a Rétay és Benedek munkatársai festették svéd vászonra. Mára a stációs festményeket domborművek váltották fel. A kálvária tetején a kálváriaépítés, és a városszépítés mecénásának, a Totovics családnak a sírja található. Innen gyönyörű kilátás nyílik az Ipoly völgyére, és a városra.
14.00 – Római katolikus templom
A kéttornyú barokk templom a korábbi romjain 1734-ben épült. Az egyhajós plébániatemplom sokszögű szentéllyel záródik. Az oltárkép a templom, és a város védőszentjét, a Nagyboldogasszonyt ábrázolja. Felette Jézus Szíve szép reliéfje található.
15.00 – Fő tér
Ipolyság főterének egyik büszkesége a jellegzetes barokk oszlop, négyszögletes csúcsán Szűz Mária szobrával. A tér délkeleti sarkán, az ipolyhíd hídfőjénél Nepomuki Szent János szobra áll.. A Városi Hivatal előtt áll az 1944-ben elesett szovjet katonák emlékműve, egykori tömegsírja.
Látnivalók

A városi kórház a 19. század végén épült. A kórház kertjében Dr. Kovács Sebestyén Endre, a kórház alapítójának mellszobra áll.

A r=omai katolikus templom kapuzata a XIII. századból származik, majd beépült a mai templom bejáratába. Sajnos nem maradt fenn eredeti formájában, sokat veszített gazdag díszeiből.

A Kálvária 1907-ben lett felszentelve. A háború alatt több szobor megsemmisült. Felújítása jelenleg is folyik a hívők segítségével.

Első írásos emlékünk 1237-ből származik. Egy év múlva már a premontrei kolostor alapításáról van írásos adatunk.